Koronawirus dot. sytuacji w Bułgarii.

Szanowni Państwo,
Drodzy Koledzy,

Wielu z Was zadaje mi pytanie jaka jest sytuacja z koronawirusem w Bułgarii.
Według międzynarodowych specjalistów z dziedziny medycyny, Bułgaria należy do państw, które na tę chwilę radzą sobie najlepiej w walce z koronawirusem.
Na dzień 09.04.2020 r. mamy w Bułgarii 611 przypadki zarażenia koronawirusem, z czego 233 osoby przebywają w szpitalu, w tym 27 osób na oddziale intensywnej pomocy medycznej, są 48 przypadki wyleczenia i 24 osoby zmarłe. Zarażeni są poddawani testom PCR. Po tym jak minie szczyt pandemii, co jak przewiduje się, powinno mieć miejsce około 20 kwietnia, planowane jest wykonanie masowych testów ludności, aby ustalić nabyty naturalny immunitet (odporność) na koronawirusa.
Z dniem 13.03 w Bułgarii został wprowadzony stan wyjątkowy. Początkowo planowany do 13.04, a następnie przedłużony do 13.05. Granice są otwarte tylko dla transportu z pomocą humanitarną. Dla międzynarodowego transportu towarowego zostały utworzone specjalne „zielone korytarze” umożliwiające sprawne i szybkie przekroczenie bułgarskiej granicy.
Z domów można wychodzić tylko w uzasadnionych przypadkach: praca, zakupy spożywcze, wyjście do apteki po lekarstwa.
Szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte. Uczniowie uczą się w domu przez internet. Zabronione są wszelkie imprezy masowe, publiczne, gdzie zbiera się większa ilość osób.
Zalecane jest noszenie masek ochronnych.
Prawie wszystkie sklepy są czynne, ale obowiązują ograniczenia przy wejściu. Do dużych sklepów wpuszczanych jest do środka po kilka osób, a w małych sklepach w środku może być 1-2 klientów.
Rano od 8:30 do 10:30 zakupy mogą robić tylko osoby w wieku 60+ – w ten sposób zapewnia się bezpieczniejsze warunki do robienia zakupów dla osób starszych.
Towaru nie brakuje. Wszystkiego jest pod dostatkiem.
Bardzo często przy wejściu do dużych sklepów (typu Lidl, Billa) klienci otrzymują bezpłatnie jednorazowe maski ochronne, środki do dezynfekcji wózka sklepowego.
Restauracje mogą sprzedawać wyłącznie dania na wynos.
Hotele mogą pracować, ale wyżywienie odbywa się wyłącznie w formie room service czyli z dostawą do pokoju.
Są ograniczenia w przemieszczaniu się, przy opuszczaniu granic okręgów.
Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu pandemii, firmy bułgarskie rozpoczęły produkcję ubrań i kombinezonów ochronnych, przyłbic, masek, środków dezynfekujących, które są wysoko oceniane przez specjalistów UE. W chwili obecnej zagwarantowane są już podstawowe potrzeby na rynku wewnętrznym i Bułgaria rozpoczyna eksport w/w produktów do innych krajów.
Jeżeli sytuacja w kraju będzie nadal rozwijać się w ten sposób, przewiduje się, że letnie kurorty w Bułgarii będą gotowe do przyjęcia turystów od około połowy czerwca, wkrótce po tym gdy zostanie odwołany stan wyjątkowy.
Hotele i obiekty turystyczne przygotowują się do sezonu, aby zapewnić turystom jak najlepsze warunki sanitarno-higieniczne. W nadmorskich miejscowościach turystycznych planuje się wydłużenie sezonu przynajmniej do końca września, gdyż warunki pogodowe na bułgarskim wybrzeżu są wówczas nadal bardzo dobre, pozwalają na plażowanie i kąpiele morskie. Oczekuje się krótszego, ale dobrego sezonu!
Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce w Bułgarii!

Gerczo Gerczew

Warna, Bułgaria

About the Author

By admin_europatravel / Administrator, bbp_keymaster

Follow admin_europatravel
on Kwi 09, 2020